×
SAĞLIK TAVSİYELERİ
Diş Estetiği
Dişlerin görünümündeki problemler insanların sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen önemli bir öğedir. Göze hoş görünen, güldüğünüzde ahenk içinde dizilişte olan dişler insanların yaşamına pozitif etkisi olmakla birlikte kişisel bakımın etkili belirtilerindendir. Göz alıcı bir gülümseme kişilerin özgüvenini ve sosyal iletişimini önemli derecede arttırarak iş ve özel hayatlarındaki başarı ve mutluluğu sağlamaya katkıda bulunur.
Dişlerin dizilişlerindeki çapraşıklıklar, diş aralarındaki geniş boşluklar veya koyu renkli dişler gibi problemler gülüşünüzü olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca daha önce yapılmış rengi veya uyumu bozulmuş kaplamalar, rengi koyulaşmış dolgular ve dişeti problemleri de hem sağlık hem de estetiği kötü etkiler.
Bu sebeplerden diş estetiği uygulamaları kişinin sağlığını ve ruh halini olumlu yönde etkilemektedir.

Diş Estetiğinde Sıklıkla Uygulanan Yöntemler

  • Lamina (yaprak) porselenler
  • Tam seramik kaplamalar
  • Porselen dolgular

Dental İmplant

Dental implantlar titanyumdan üretilmiş yapay diş kökleridir. İnsan dokularıyla biyo-uyumlu olan bu materyal ile çene kemiği arasında oluşan biyolojik bağlanma sonucunda vücudun bir parçası haline gelirler.

Diş tedavisi

Tek diş eksikliklerinde, komşu sağlam dişlere herhangi bir işlem uygulanmaksızın diş eksikliğinin kolayca giderilmesine olanak sağladıkları gibi, çoklu diş eksikliklerinde de sabit diş çözümlerine olanak sağlarlar. İmplantlar lokal anestezi altında küçük bir cerrahi girişimle çene kemiğine yerleştirilirler Kişi işlem sonrası normal günlük yaşamına devam edebilmektedir.
Yerleştirme işlemini takiben implantların çene kemiğine tam olarak bağlanmaları yaklaşık 3 ay sürer. Bu sürecin sonunda dişlerin yapım aşamasına geçilir. Dişlerin tasarımı ve hastanın estetik istekleri doğrultusunda bu aşama 3 ila 10 gün sürer.


Tek Seansta Diş Estetiği

Günümüzde estetik diş tedavilerinin kısa sürede yapılabilmesine imkân sağlayan diş hekimliği teknolojileri mevcuttur.
Yaprak porselenler, tam seramik köprüler ve porselen dolgular gibi estetik diş tedavileri tek seansta uygulanabilmektedir. Sistemde diş ölçüsü hazırlığının hemen ardından dijital kamera sayesinde alınır ve aynı anda bilgisayar ortamına 3D olarak aktarılır. Hekim yeni diş görünüşünü hasta ile birlikte 3D ortamda belirler. Ardından yeni dişler cihaz tarafından özel porselen bloklardan kazınarak hazırlanır.
Bu sayede estetik diş çözümlerine günlerce provaya gidip gelmeden, hassasiyet sıkıntısı çekmeden tek günde ulaşılabilmektedir.
Bu sistemde uygulanan porselenler metal altyapı içermezler. Yapıları dişin kendi yapısına yakın malzemedir ayrıca ışık geçirgenlik özellikleriyle de dişe benzer özelliktedir. Özel yapıştırıcıları sayesinde yapıştırma sonrası dişin yapısı ile bir bütün haline gelerek 1 günde yapılan porselenin yıllarca sağlıklı kalması sağlanmaktadır.

Diş Beyazlatma

Dişlerin yapısında bulunan mikroskobik boşluklar nedeniyle sigara, çay, kahve veya aldığımız birtakım besinler dişlerimizin koyulaşmasına neden olur. Beyazlatma işleminde dişlerin yüzeyine uygulanan preparatlar bu sigara, çay, kahve vb. etkenleri dişlerden uzaklaştırır.
Beyazlatma işleminin dişlere herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Dişlerin mevcut rengine göre beyazlatma işlemi birkaç seans sürmektedir ve ayrıca özel bir yöntem sayesinde hasta işlemi kendi başına uygulayarak evde veya işyerinde beyazlatmaya devam edebilir. Dişlerde yaş, yapı ve ilk rengine göre 2-3 ton beyazlama şansı vardır.