×
SAĞLIK TAVSİYELERİ
İmplantın Avantajları
İmplant ile birlikte hastalar normal hayatına çok sağlıklı bir şekilde dönüş yapabiliyor. implantın avantajları nelerdir sorusu ise implant tedavisini araştıran her hasta veya hasta yakını için çok önemli hususlardır. Doğal olarak da öyle olmalıdır zaten.
İmplant bildiğimiz kendimize ait doğal dişlerin yerine geliştirilmiş ve aynı fonksiyonları sağlayabilen üstün teknoloji bir ürün olup uzun yıllar araştırıldıktan sonra diş hekimliği alanınca yaklaşık kırk yıla yakın bir süredir kullanılmakta olup, implant tedavisinden sonra büyük oranda diş sorunu çeken hastaların tüm mevcut şikayetlerini tek bir çözüm altında toplamaktadır. Titanyum maddesince geliştirilmiş implantlar sayesinde doğal dişlere hemen hemen aynı oranlarda benzemekte olup , sağlamlık ve tüm fonksiyonlarını normal dişlerimiz kadar yapabilmektedir. Bunun dışında diş eksikliği çeken, ağzında hiç diş bulunmayan, diş sorunlarını büyük oranda üzerinde taşıyan hastalar için kullanıldığı gibi dişlerinin görüntüsünden şikayetçi hastalar tarafından da sıklıkla rağbet gören bir tedavi şeklidir.

İmplant çene kemiğine oyulan titanyum maddesinden üretilmiş ve genel kapsamda vidaya benzer bir şekle sahip özel tasarım yapılardır. Doktorlar tarafından hasta sağlığı açısından sık sık tercih edilen vida türü titanyum implantların yanı sıra değişik modellere sahip implant da üretilmekte olup, olağan üstü durumlar için hastaların kemik ve sağlık yapılarına göre tercih edilenler de bulunmaktadır. İmplant işinin ardından kişi kendi öz görüntüsüne kavuşacağı için öncelikle eskisine nazaran büyük ölçüde özgüven eksikliği hissederken artık bu hislerden kurtulacak ve kendine gelecektir. Çünkü implant dişler kesinlikle öz görüntümüze benzemekte olan dişlerimize benzemektedir. Ayrıca uzun yıllar diş sorunları çektikten sonra implant kalitesine kavuşan hastalar normal bir şekilde çiğneme eylemlerini yapabildikleri için bütün yiyecekleri istedikleri gibi sağlıklı bir biçimde tüketebilecekleri için de normal ve dengeli bir şekilde beslenmiş ve vücutlarının ihtiyacı olan tüm yiyeceklerden faydalanmış olurlar.


İmplantın faydaları saymakla bitmez ancak faydaları kadar hastalar açısından zor olarak tabir edeceğimiz bakım aşamaları da mevcuttur. Özellikle implant tedavisinin hemen sonra ermesinden sonra başlayacak olan bakım ve temizlikleri genel olarak tüm hastalara zor gelse de çok kısa bir süre alışmaktadırlar. İmplantların bakımları diğer diş köprüleri ve protezlerinin bakımları kadar kolay olmamakla beraber günde ortalama bir saat kadar bir süreyi sadece implantların bakım ve temizliklerine ayırmaları gerekmektedir. Bu şekilde ortalama ömrü otuz yıl civarı olan implantların ömrü de uzatılmış olacak ve kaliteli yaşam standartlarınıza daha nice uzun yıllar hizmet etmesi sağlanmış olacaktır.

İmplant tedavisinin ardından hemen protezlerin takılma işlemi gerçekleşmemekle beraber kemiklerin kendi doğal tamirlerini yapılması beklenir. Bu bekleyiş süresi ile değişmekte olup genellikle iki ile altı ay arasında değişmektedir. Ancak sakınacak hiçbir konu yok çünkü bu süreç içerisinde tüm dişlerin gösterebileceği etken ve işlevleri yerine getirebileceksiniz. Ayrıca implant tedavisi için gerekli süre ne kadar gibi sorularda mevcuttur. Bu soruların cevabı ise hastanın sağlık koşullarının ne durumda olduğu ve kemik yapılarının ne durumda oluğu gibi gerekli test ve tahliller sonrası kesin olarak söylenebilmekte olup genel ortalama implant tedavisi için gerekli sürenin üç ay gibi bri zamana ihtiyaç duyduğudur. İmplant işlemi ise takılacak implantların adedine ve yoğunluğuna göre değişmekte olup sadece bir saat gibi kısa bir sürede implant takılabildiği gibi üç ile beş saat arasında değişen cerrahi operasyonlar da sürebilmektedir. Bu tamamen kişi üzerine işlenecek implant çalışmasının yoğunluğuna istinaden değişmekte olan oranlardır.